top of page

Pusaudžu problēmas

Sākoties pubertātei, pusaudži un viņu ģimenes nereti saskaras ar kādu no vecumposmam raksturīgajām problēmām. Visbiežāk pusaudžiem šīs problēmas izpaužas kā uzvedības vai emociju traucējumi.

Uzvedības traucējumi

Izpaužas kā problemātiska uzvedība, par kuru var sūdzēties skolotāji, vecāki vai iesaistīties policija. Nereti tā saistīta ar neatļautu vielu lietošanu, noteikumu neievērošanu vai agresiju.  Biežāk sastopami zēniem.

Emociju traucējumi

Izpaužas kā nepatīkamas iekšējās sajūtas un satraucošas domas. Reizēm pusaudži var mēģināt nodarīt sev pāri, piemēram, graizoties. Vairāk izteikti meitenēm, zēniem lielāka tendence tos neizpaust.

Vielu lietošana

Lielākā daļa pusaudžu eksperimentē vai pamēģina kādu narkotisko vielu, piemēram, alkoholu vai marihuānu. Taču dažiem no viņiem vielu lietošana sāk sagādāt problēmas skolā, ģimenē vai attiecībās.

Depresija

Bieži problēmas izpaužas kā ilgstoša nomāktība vai aizkaitinātība. Reizēm pusaudzis zaudē motivāciju un nespēj koncentrēties mācībām. Dažos gadījumos pusaudzis var pārstāt iet uz skolu vai atteikties atstāt istabu un celties no gultas.

Agresija

Daži pusaudži bieži iesaistās kautiņos vai izprovocē konflikta situācijas. Agresija var tikt vērsta pret klasesbiedriem, ģimenes locekļiem vai svešiniekiem. Šādi pusaudži mēdz nonākt tiesībsargājošo dienestu redzeslokā.

Trauksme

Satraukties pirms kontroldarbiem vai izjust neērtības publiskās vietās ir dabiski. Taču dažiem pusaudžiem trauksme ir tik liela, ka liedz koncentrēties mācībām vai iepazīties ar jauniem cilvēkiem. Dažreiz trauksme izpaužas kā panikas lēkmes.

Datora un mobilā telefona pārmērīga lietošana

Tehnoloģiju lietošana pusaudzim saistās ar viņa dzīves svarīgākajām sfērām, piemēram, draudzēšanos un pašizpausmi. Tādēļ tām ir svarīga loma attīstībā. Taču dažos gadījumos lietošanas paradumi ir kļuvuši tik problemātiski, ka personības attīstību var apgrūtināt.

Graizīšanās un paškaitējums

Reizēm pusaudži mēdz graizīt sev rokas vai citādi nodarīt sāpes. Šī parādība ir relatīvi plaši izplatīta starp mūsdienu jauniešiem. Ne vienmēr tas liecinās par nopietnām problēmām, bet vienmēr būtu vērts noskaidrot cēloni. Pavisam noteikti vajadzētu konsultēties ar speciālistu, ja pusaudzis izsaka vēmi izdarīt pašnāvību.

Strīdi un konflikti

Biežāka strīdēšanās pusaudžu vecumposmā ir dabiska. Šādā veidā pusaudži cīnās par savu autonomiju. Taču dažās ģimenēs ar pusaudzi vairs neizdodas atrast kopīgu valodu vai arī viņa konfliktēšana sāk ietekmēt arī citas dzīves sfēras.

Identitātes meklējumi

Dzimums, dažādas sociālās lomas, seksualitāte, nākotnes profesija - tās ir tikai dažas no identitātēm, kuras jāatrod un jāizveido pusaudzim. Nereti tas saistās ar satraukumu, bet dažiem pusaudžiem raisa apjukumu, neziņu vai nespēju tikt galā ar šo uzdevumu.

Pusaudžu vecumposmam ir savi konkrēti uzdevumi un svarīgākās dzīves sfēras. Parasti pusaudžu psihoemocionālo problēmu cēlonis būs saistīts ar vienu vai vairākām no šīm sfērām.

Skola

Seksualitāte

Dzimumidenitāte

Personība

Draugi

Ģimene

bottom of page